Youth Advisory Panel 2023-24: Ο Φίλιππος Μαργαρίτης Αποφοιτά από το *Μεγαλύτερο Μάθημα του Κόσμου*

1 Μαΐου 2024

Ο μαθητής της Β’ Γυμνασίου του Σχολείου μας, Φίλιππος Μαργαρίτης ήταν ένας από τους βασικούς συμμετέχοντες της Επιτροπής Νέων “Youth Advisory Panel 2023-24” του Εκπαιδευτικού Προγράμματος “World’s Largest Lesson”.
Πρόκειται για μία σημαντική, διεθνούς εμβέλειας επιτυχία, καθώς στο συγκεκεριμένο project έλαβαν μέρος, ως εισηγητές, 17 νέοι 11-14 ετών από 15 χώρες του κόσμου. Μέσα από συγκεκριμένες δράστηριότητες, εργασίες, προτάσεις και παρουσίασεις, τα παιδιά να “έλαβαν δράση”συμβάλλοντας στην προώθηση των Παγκόσμιων Στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης.

Ο Οργανισμός “World’s Largest Lesson”, σε συνεργασία με την Unicef και την Unesco, έχει ως βασική του επιδίωξη την ανάδειξη των Παγκόσμιων Στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης στην εκπαιδευτική διαδικασία ενθαρρύνοντας την εμπλοκή των μαθητών σε αντίστοιχες δράσεις, ώστε οι ίδιοι να γίνουν πρεσβευτές ενός καλύτερου κόσμου & οι ενεργοί πολίτες του 21ου αιώνα.

Θερμά Συγχαρητήρια!

14 Οκτωβρίου 2024