«Φίλαθλοι, όχι οπαδοί!»: Η D-ική μας φωνή κατά της οπαδικής βίας

Στην Ελλάδα του 2024, σε μια κοινωνικοπολιτική πραγματικότητα όπου οι φόνοι εν ψυχρώ εξαιτίας της οπαδικής βίας αποτελούν μάλλον… κοινοτοπία, η D-News, στο πλαίσιο της Στάσης Ζωής του σχολείου μας, αποφάσισε να ενώσει τις D-ικές μας φωνές σε ένα ηχηρό μήνυμα κατά των άδικων αυτων βιαιοτήτων. Στο πλαίσιο αυτό, οι μαθητές του Β1 Γυμνασίου, όπως φαίνεται και στην παραπάνω εικόνα, πανηγύρισαν κρατώντας τα κασκόλ των ομάδων τους, αποδεικνύοντας πως προτάσσουν την έννοια “φίλαθλος” έναντι αυτής του “οπαδού”, επισημαίνοντας την αξία του αθλητισμού ως μέσου διασκέδασης και κοινωνικής ένωσης, όχι καταστροφής και μαζικής σφαγής.

Αποτυώντας έναν φόρο τιμής σε όλα τα θύματα της οπαδικής βίας, ο Θοδωρής Καραγεωργάκης, μαθητής της Α’ τάξης Λυκείου, συνέθεσε το ακόλουθο βίντεο: