ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ – ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ- ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ

19 Νοεμβρίου 2019
ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ – ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ- ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ

Στο Σχολείο μας, κάθε μέρα, καλλιεργώντας μία ισορροπημένη παιδεία, αποκτάμε γνώσεις, αναπτύσσουμε δεξιότητες, ενώ εστιάζουμε σε ηθικές και κοινωνικές αξίες, μέσα από ειδικά σχεδιασμένα προγράμματα και στοχευμένες δράσεις. Και… ”Γέφυρες Χτίζουμε”. Γέφυρες κατανόησης, αναγνώρισης, σεβασμού, αποδοχής. Βιωματική πτυχή, λοιπόν, μίας τέτοιας προσέγγισης είναι η διοργάνωση της εορταστικής εκδήλωσης, στο πλαίσιο της Παγκόσμια ημέρας Αναπηρίας.
Μαθητές και μαθήτριες από όλες τις Βαθμίδες υποδέχθηκαν τους φίλους τους  από το Ίδρυμα Προστασίας & Αποκατάστασης Παιδιών & Νέων με Νοητική Υστέρηση,
“Η Θεοτόκος”, την ΕΛΕΠΑΠ, το Εργαστήρι Ειδικής Αγωγής “Μαργαρίτα”, το Κέντρο Ειδικών Ατόμων “Η Χαρά” και το Eιδικό Δημοτικό Σχολείο Κωφών και Βαρηκόων Πεύκης – Λυκόβρυσης και γέμισαν το Κλειστό Γυμναστήριο του Αθλητικού μας Κέντρου Δαΐς. Όλοι μαζί, μια μεγάλη παρέα, ανταλλάξαμε ευχές και στους ήχους της μουσικής, χορέψαμε, ζωγραφίσαμε, φτιάξαμε κατασκευές κα παίξαμε ομαδικά και αθλητικά παιχνίδια!
Υπερασπιστήκαμε τη φιλία, την αγάπη, την αλληλεγγύη,

14 Οκτωβρίου 2024