*Green D-ays* by Open Farm στο D-ικό μας Σχολείο

Με Βιωματικά Εργαστήρια για το Περιβάλλον… και όχι μόνο· για το Νηπιαγωγείο, την Α’ και τη Β’ Δημοτικού

Οι ακαδημαϊκοί στόχοι, όπως είναι φυσικό, αποτελούν προτεραιότητα του Σχολείου μας. Ωστόσο, οι Δεξιότητες και οι Αξίες είναι για εμάς, εξίσου σημαντικές με τις Γνώσεις, καθώς βοηθούν τα παιδιά να αναπτύξουν Ικανότητες 21ου αιώνα.

Το ανανεωμένο μας εκπαιδευτικό πρόγραμμα που εφαρμόζεται στο Νηπιαγωγείο και στην Α’ & Β’ Δημοτικού, περιλαμβάνει δραστηριότητες που δίνουν τη μοναδική ευκαιρία στους μικρούς μας μαθητές να αποκτήσουν κοινωνικοσυναισθηματικές δεξιότητες και να διαμορφώσουν μια ολοκληρωμένη προσωπικότητα.

Στο πλαίσιο αυτό, έχουμε προγραμματίσει για τα παιδιά σας πολλές δράσεις, καθώς πιστεύουμε ότι η βιωματική προσέγγιση μιας έννοιας είναι ο καλύτερος τρόπος εμπέδωσης της σχετικής γνώστης αλλά και μια εξαιρετική ευκαιρία ανάπτυξης πολύπλευρων δεξιοτήτων.

Έτσι λοιπόν, τα παιδιά του Προνηπίου, του Νηπίου, της Α’ και της Β’ Δημοτικού, έρχονται  σε άμεση επαφή με το θαύμα της φύσης μέσα από ένα ειδικό Πρόγραμμα που ονομάσαμε “Green Days”, για το οποίο η Open Farm έχει τη γενική ευθύνη σχεδιασμού και υλοποίησης και το οποίο πραγματοποιείται στο Βοτανόκηπο του Νηπιαγωγείου.

Τα βιωματικά αυτά εργαστήρια “Green Days” διαρκούν για όλη σχεδόν τη σχολική χρονιά με ποικίλη οικολογική θεματολογία σχετική με τα βότανα, την ελιά, τη συλλογή του καρπού και την παραγωγή λαδιού,  τη σπορά οσπρίων και δημητριακών, τη διάβρωση των εδαφών και την προστασία τους, γευσιγνωσία τσαγιού, περιποίηση παρτεριών, κομποστοποίηση και πολλά άλλα.

Ωστόσο, πέρα από τη βιωματική και απτή προσέγγιση της φύσης, τα εργαστήρια “Green Days” αποσκοπούν και στην ανάπτυξη ορισμένων απαραίτητων κοινωνικών δεξιοτήτων, όπως η συνεργασία, η ομαδικότητα, η ενσυναίσθηση, ο σεβασμός στη φύση και κατ’επέκταση στον συνάνθρωπο, η βιωσιμότητα, η συνείδηση υπεύθυνου πολίτη κλπ. Τα παιδιά, μέσα από την αρμονία της ζωής στη φύση, μπορούν να διαισθανθούν την αναγκαιότητα της αρμονίας στην δική μας καθημερινότητα, η οποία χρειάζεται θετικά συναισθήματα για να μπορέσει να αποφέρει καρπούς.

Παράλληλα, ενισχύουμε ακόμη περισσότερο τη διαθεματική προσέγγιση της γνώσης, δηλαδή την εμπλοκή πολλών και διαφορετικών δραστηριοτήτων και γνωστικών αντικειμένων γύρω από ένα και μόνο θέμα. Έτσι, μαθαίνουμε στα παιδιά ότι μπορούν να εξετάσουν ένα θέμα από διαφορετικές σκοπιές για να το αναλύσουν σε βάθος, να βρουν τις προεκτάσεις του σε όλες τις πτυχές της καθημερινότητας και να το κατακερματίσουν σε ομοιογενή μέρη προκειμένου να το παρατηρήσουν και να εξάγουν συμπεράσματα.

Είναι προφανές λοιπόν, ότι τα οφέλη από τα εργαστήρια “Green Days” ξεπερνούν τα στενά όρια της ακαδημαϊκής γνώσης, χαρίζουν μια διαφορετική πνοή στην σχολική καθημερινότητα και εφοδιάζουν τα παιδιά μας από τη μικρή ηλικία με εποικοδομητικά κοινωνικά και συναισθηματικά «εργαλεία».

Στην Α΄& Β’ Δημοτικού, τα εργαστήρια “Green Days”εντάσσονται στην νέα εκπαιδευτική ενότητα «Παράθυρο στον Κόσμο» με την οποία έχει εμπλουτιστεί το πρόγραμμά μας από το φετινό σχολικό έτος.
Το «Παράθυρο στον Κόσμο» περιλαμβάνει βιωματικές δραστηριότητες που βοηθούν το παιδί να κατανοήσει τις σχέσεις με τον εαυτό του και τους άλλους και τα κοινωνικά μικροσυστήματα, στα οποία το ίδιο συμμετέχει και ενεργεί:
● Οικογένεια ● Τάξη- σχολείο ● Γειτονιά ● Πόλη (αστικό περιβάλλον)