*Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου* Το Δ-ικό μας Σχολείο για τον Εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Ελληνικής Γλώσσας

Για μία ακόμα χρονιά, ο εορτασμός της Παγκόσμιας Ημέρας Ελληνικής Γλώσσας βρήκε το σχολείο μας έτοιμο να αποδώσει τον κατάλληλο φόρο τιμής, συμμετέχοντας στην εκδήλωση που διοργανώθηκε από τον Οργανισμό για την Διάδοση της Ελληνικής Γλώσσας (ΟΔΕΓ), σε συνεργασία με την Ευρωπαϊκή Εταιρεία Κλασικών Φιλολόγων «Euroclassica», την Ελληνική Γλωσσική Κληρονoμιά (ΕΓΚ) και το Κέντρο Ελληνικής Γλώσσας και Πολιτισμού «Μέγας Αλέξανδρος», για έκτη χρονιά, με θέμα  «Ελληνική Γλώσσα και Φιλοσοφία».

Στην εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στο Πολεμικό Μουσείο, υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού και του Υπουργείου Εξωτερικών, λάβαμε μέρος με μία ομάδα έξι μαθητών και μαθητριών του Γυμνασίου μας (Μυρτώ Σφέτσα, Αλεξάνδρα Καπελάρη, Σπύρος Καραχάλιος, Αχιλλέας Γουρλής, Νικόλας Ταμπάκης, Μαρία Χριστίνα Παπαδοπούλου), μελών της Ρητορικής Ομάδας του σχολείου, που με ιδιαίτερο ζήλο, ακόρεστη επιστημονική περιέργεια και δημιουργική πρωτοτυπία επιμελήθηκαν και παρουσίασαν την εργασία τους με τίτλο «Όταν τα ονόματα ομιλούν: Η φιλοσοφική διάσταση της ετυμολογίας στην αρχαία Ελλάδα». Ξεκινώντας από τον «Κρατύλο» του Πλάτωνα, τα παιδιά αναζήτησαν την αλήθεια για το πώς τα πράγματα παίρνουν τα ονόματά τους, φτάνοντας στα πορίσματα της σύγχρονης γλωσσολογίας και κλείνοντας το γλωσσικό τους ταξίδι με την πάντα διαχρονική και εμβληματική Οδύσσεια, όπου ανέδειξαν το ετυμολογικό φορτίο των ονομάτων και τον κρυφό συμβολισμό τους.
Τα παιδιά απέσπασαν θερμά συγχαρητήρια από τους παρευρισκόμενους για το εύρος των γνώσεων τους,  την επιλογή ενός τόσο σύνθετου θέματος και την εξαιρετική σκηνική τους παρουσία!

Στο πλαίσιο της ίδιας εκδήλωσης είχαμε την χαρά να εκφωνήσουμε και έναν εισαγωγικό λόγο, στο πλαίσιο του οποίου επιχειρήσαμε μία σύντομη ανασκόπηση σε όλες εκείνες τις δράσεις που από το 2017 ως σήμερα έχει αναλάβει και φέρει εις πέρας το σχολείο μας, γιορτάζοντας τον επιδραστικό, υπερτοπικό και διαχρονικό χαρακτήρα της ελληνικής γλώσσας.

Υπεύθυνες καθηγήτριες, Φιλόλογοι Γυμνασίου: Α.Κορασίδη, Κ.Δρύλλη, Ε.Νικολαΐδου