Βιωματικό Εργαστήριο STEM & Επιχειρηματικότητας

Στο πλαίσιο των δράσεων του Τμήματος Έρευνας & Καινοτομίας των Εκπαιδευτηρίων μας, 40 μαθητές Γυμνασίου Λυκείου και IB του Σχολείου μας μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν το εξαιρετικά ενδιαφέρον Εργαστήριο “STEM & Επιχειρηματικότητα”, το οποίο διοργανώνεται από το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου και το StartUp Center powered by Microsoft.

Πρόκειται για μία πρωτοβουλία η οποία αφορά νέες θεωρητικές προσεγγίσεις, δραστηριότητες και διδακτικές πρακτικές για την ανάπτυξη του καινοτόμου και επιχειρηματικού τρόπου σκέψης σε συνδυασμό με τα STEM (Science| Technology| Engineering|Mathematics). Και συγκεκριμένα στοχεύει, ακολουθώντας μία βιωματική προσέγγιση στην ενθάρρυνση των μαθητών για την ανάπτυξη ενδιαφέροντος στους συγκεκριμένους τομείς.

Το Εργαστήριο, το οποίο πραηματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις των εκπαιδευτηρίων μας,  διαδραστικό κι ευχάριστο, αξιοποιώντας πλήρως νέες τεχνολογίες, διαδικτυακά εργαλεία και ψηφιακές εφαρμογές βρήκε ενθουσίωδη ανταπόκριση από τους μαθητές μας, ως μία εμπειρία που τους έδωσε χρήσιμες ιδέες και εφόδια για τη μελλοντική τους πορεία.

Ευχαριστούμε θερμά τους εισηγητές  για τις εξαιρετικές τους παρουσίασεις κι ασφαλώς για το βήμα που δόθηκε σε έναν γόνιμο κι εποικοδομητικό διάλογο.