❓💡 e-ΑΠΟΡΙΑ: Μία νέα Καινοτόμα Υπηρεσία ήρθε να λύσει τις απορίες των μαθητών μας

Τα Δικό μας Σχολείο, που εδώ και 105 χρόνια πρωτοπορεί στα εκπαιδευτικά δρώμενα της χώρας, εγκαινίασε μία νέα, καινοτόμα εκπαιδευτική υπηρεσία που απευθύνεται σε κάθε μαθητή ξεχωριστά.

Το πρόγραμμα e-Απορία, στο πλαίσιο της εξατομικευμένης υποστήριξης των μαθητών Γυμνασίου & Λυκείου, διατίθεται δωρεάν και στοχεύει στην καλύτερη αφομοίωση της ύλης και στην έγκαιρη και έγκυρη επίλυση αποριών μαθητών μέσα από απογευματινές, διαδικτυακές, one-to-one συναντήσεις. Οι μαθητές και οι μαθήτριές θα έχουν τη δυνατότητα να απευθύνουν τις απορίες τους, να τις συζητούν και να τις επιλύουν με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών τους σε περιβάλλον Teams.

Σκοπός του e-Απορία είναι αφενός να ενθαρρύνει τα παιδιά, ώστε να αντιμετωπίσουν τις απορίες που προκύπτουν στο πλαίσιο των γνωστικών αντικειμένων μέσω μίας προσωποποιημένης μαθητοκεντρικής προσέγγισης και αφετέρου να τα κινητοποιήσει, ώστε να αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες και να επιδιώκουν την άμεση επικοινωνία με τους καθηγητές τους.

Η νέα καινοτόμα υπηρεσία του σχολείου μας θα διατίθεται για τους μαθητές του Γυμνασίου και του Λυκείου μας από την Δευτέρα, 17.01.2022. Ο κάθε ενδιαφερόμενος μαθητής θα μπορεί να κλείνει την ημέρα και ώρα που εξυπηρετεί το πρόγραμμά του, μέσω της επιλογής που έχει ανοίξει στο Teams της τάξης του.

Τα Εκπαιδευτήριά μας, και με αυτή τη πρωτοβουλία, επιβεβαιώνουν ότι όχι μόνο οδηγούν τις εξελίξεις στην εκπαίδευση, αλλά και ότι αναδεικνύοντας τη μοναδικότητα κάθε παιδιού, επενδύουν συνεχώς στη βέλτιστη μαθησιακή εμπειρία προς όφελος των μαθητών τους.