13ο Διεθνές Συνέδριο Plato School Model United Nations: Το D·MUN Club στο Απόγειο της D·υναμικής του!

Το D· MUN Club ολοκλήρωσε τις εργασίες του, για τη φετινή σχολική χρονιά, με τoν πιο δυναμικό, αλλά και συγκινητικό τρόπο αποσπώντας 8 Bραβεία – 5 Best Delegates και 3 Honorable Mentions, τον μαθητή Φίλιππο Καλούδη σε ρόλο Deputy Secretary General (Αναπληρωτής Γενικός Γραμματέας)  και με τους μαθητές, Ελίζα Μπαγιώκου, Άρη Wakefield και τον Βαγγέλη Λέκκο να προεδρεύουν (Chairs) σε 3 επιτροπές.

18 μέλη της Oμάδας MUN του Σχολείου μας συμμετείχαν στο 13ο Διεθνές Συνέδριο PSMUN (Plato School Model United Nations) εκπροσωπώντας την Γαλλία και την Συρία ως Δelegates αλλά και την Οργανωτική Επιτροπή του Συνεδρίου.
Στο συγκεκριμένο Συνέδριο συμμετείχαν 800 μαθητές από 14 χώρες (Αμερική, Κύπρος, Τουρκία,Νότια Αφρική, Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, Σαουδική Αραβία, Πακιστάν, Γαλλία, Βέλγιο, Σιγκαπούρη, Ομάν, Ιταλία, Ισραήλ, Κουβέιτ, Ολλανδία), αλλά και όλα τα ιδιωτικά σχολεία της Αθήνας.

Η εμπεριστατωμένη έρευνα που είχαν διεξαγάγει οι μαθητές μας, τα περιεκτικά και πολύπλευρα ψηφίσματα (resolutions) που είχαν συνθέσει, αλλά και η ηγετική παρουσία των μαθητών μας ανέδειξαν τα Εκπαιδευτήριά μας ως το Σχολείο με τα περισσότερα βραβεία στις πιο απαιτητικές επιτροπές.

Πιο συγκεκριμένα, συμμετείχαμε σε 9 επιτροπές καικαταξτήσαμε, συνολικά, 8 βραβεία:

BEST DELEGATE

• ΑΝΤΙΓΟΝΗ ΔΗΛΑΝΑ POLITICAL/FRANCE
  • ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΤΑΣΙΝΟΠΟΥΛΟΣ POLITICAL/SYRIA ARAB REPUBLIC
  • ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΜΑΣΤΡΟΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ DISARMAMENT/FRANCE
  • ΜΑΡΙΟΣ ΠΑΠΑΔΙΩΤΗΣ DISARMAMENT/SYRIA ARAB REPUBLIC
  • ΚΟΡΙΝΑ ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟΥ THE GROUP OF 20/FRANCE

HONORABLE MENTION

• ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΙΣΘΟΣ SECURITY COUNCIL/FRANCE
  • ΛΑΟΥΡΑ ΒΑΣΙΛΑΚΗ LEGAL /FRANCE
  • ΣΩΤΗΡΗΣ ΚΑΡΕΛΗΣ ENVIRONMENTAL/FRANCE

Μπράβο σε όλα τα παιδιά μας:

Βασιλική Ψαλιδοπούλου (Γ/Γ)

Νικόλας Ταμπάκης (Γ/Γ)

Γιώργος Σαραμάντης (Γ/Γ)

Σωτήρης Καρέλης (Γ/Γ)

Λάουρα Βασιλάκη (Γ/Γ)

Σπυριδούλα Λέκκου (Γ/Γ)

Αντιγόνη Δηλανά (Α/Λ)

Σμαράγδα Κουγιάλη (Α/Λ)

Γιώργος Στασινόπουλος (Α/Λ)

Νικηφόρος Μαστρογιαννόπουλος (Α/Λ)

Αντώνης Μισθός (Α/Λ)

Μάριος Παπαδιώτης (Α/Λ)

Δημήτρης Λιόκαρης (Α/Λ)

Special credits to

Φίλιππος – Ακύλας Καλούδη

Ελίζα Μπαγιώκου

Άρης Wakefield

Βαγγέλης Λέκκος

Θερμά Συγχαρητήρια και στην εξαιρετική Advisor της Ομάδας μας, Καθηγήτρια Αγγλικών, Φ. Κόρμπη!