1η ΘΕΣΗ ΣΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΓΝΩΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΗΜΑ

Kαι οι πέντε τάξεις της Γ’ Γυμνασίου του Σχολείου μας συμμετείχαν στον τέταρτο Εθνικό Διαγωνισμό Γνώσεων για το Χρήμα “European Money Quiz” από την Ελληνική Ένωση Τραπεζών. Το Τμήμα Γ΄3 με το μαθητή Φίλιππο- Ακύλα Καλούδη κατέκτησε την πρώτη θέση και θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα στον Πανευρωπαϊκό Διαδικτυακό  Διαγωνισμό στις 20 Απριλίου. Στον Ευρωπαϊκό Διαγωνισμό συμμετέχουν εκτός της Ελληνικής, οι νικήτριες τάξεις των αντίστοιχων εθνικών διαγωνισμών από τις χώρες: Αλβανία, Αζερμπαϊτζάν, Αυστρία, Βέλγιο, Βόρεια Μακεδονία,  Γαλλία, Γερμανία, Εσθονία, Ιρλανδία, Ισλανδία, Ισπανία, Ιταλία, Κροατία, Λετονία, Λιθουανία, Λιχτενστάιν, Λουξεμβούργο, Νορβηγία, Ολλανδία, Ουγγαρία, Πολωνία, Πορτογαλία, Ρουμανία, Σερβία, Σλοβακία, Σλοβενία, Σουηδία, Τσεχική Δημοκρατία, Φινλανδία.
Το European Money Quiz είναι ένα παιχνίδι γνώσεων για το Χρήμα και έχει διαμορφωθεί με στόχο να αποτελέσει εργαλείο για τη βελτίωση του χρηματοπιστωτικού εγγραμματισμού των εφήβων.