*Δεν με καταλαβαίνεις* – Μία πολυεπίπεδη Εκδήλωση Πολιτισμού· Ψυχοσυναισθηματικής Ενδυνάμωσης & Ευαισθητοποίησης

Μια ξεχωριστή δράση πολιτισμού, φιλαναγνωσίας αλλά και κοινωνικοσυναισθηματικής ανάπτυξης, που ξεπερνά τα ελληνικά σύνορα, πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο μας και στην αίθουσα «Φ. Ι. Δούκας» Πολιτιστικού Κέντρου Δαΐς.
Η δράση υλοποιήθηκε σε συνεργασία με τις Εκδόσεις Ψυχογιός και εντάσσεται στο πολυδιάστατο Πρόγραμμα των Εκπαιδευτηρίων μας «Στάση Ζωής».

Συγκεκριμένα, η βρετανή Συγγραφέας και Κλινική Ψυχολόγος Tara Porter μίλησε, μέσω διαδικτυακής σύνδεσης, με τις μαθήτριες της Γ’ Γυμνασίου και Α’ Λυκείου, με αφορμή το βιβλίο της «Δεν με καταλαβαίνεις» (Εκδόσεις Ψυχογιός, Αθήνα, 2023). Το θέμα του βιβλίου είναι οι προβληματισμοί και οι αγωνίες των κοριτσιών στη διάρκεια της εφηβείας. Ομάδα μαθητριών των Εκπαιδευτηρίων μας παρουσίασαν τις εντυπώσεις τους από την ανάγνωση του βιβλίου αλλά έθεσαν και πολύ ενδιαφέροντα ερωτήματα για την ψυχολογία των κοριτσιών στην εφηβεία. Η κυρία Porter απάντησε με ιδιαίτερο ενδιαφέρον αντλώντας στοιχεία από την μακρόχρονη εμπειρία της ως Κλινική Ψυχολόγος.

Στη συνέχεια της εκδήλωσης οι Ψυχολόγοι των Εκπαιδευτηρίων Δούκα,  Ε. Πιπεράκη, Ν. Πολίτη και Χ. Μπούρα συζήτησαν με τις μαθήτριες για τις ψυχολογικές διακυμάνσεις της εφηβείας και απάντησαν σε απορίες τους
Στην εκδήλωση, που συντόνιζαν οι Φιλόλογοι, Χ. Σταμάτη και Ε. Νικολαΐδου, παρευρέθηκε και η Υπεύθυνη Δημοσίων Σχέσεων των Εκδόσεων Ψυχογιός,  Π. Γαλάτουλα.