Η Ιστορία του D·ικού μας Σχολείου πηγή έμπνευση για τους Μαθητές του Τμήματος Arts & Crafts

Tο Τµήµα ARTS & CRAFTS του Σχολείου μας, με βασικό του στόχο να γνωρίσουν οι μαθητές τα 105 χρόνια ιστορίας του D·ικού μας Σχολείου, διέθεσε χρόνο από το πρόγραµµά στο να εκθέσει τους µαθητές Δηµοτικού στην Ιστορία του εµβλήµατος των Εκπαιδευτηρίων Δούκα και να τους βοηθήσει να κατανοήσουν την εξέλιξή του και το τι αντιπροσωπεύει µε διαφορετικές τεχνικές αναπαράστασης:, όπως χαρακτική, ζωγραφική, κολλάζ, animation, stencil σε µπλουζάκια.

Σε αυτό το πλαίσιο, οι µαθητές φιλοτέχνησαν, ο καθένας το δικό του λογότυπο, µε φαντασία και δηµιουργικότητα, προσθέτοντας νέα στοιχεία και χρώµατα, µε την τεχνική, ενώ και πρόσθεσαν τη δική τους προσωπική πινελιά δηµιουργώντας προσχέδια για ένα συναρπαστικό graffiti.

Μπορείτε να δείτε όλα τα καταπλήκτικά έργα των μαθητών μας, ΕΔΩ!