Ημέρες & D-ράσεις Καριέρας· Οι Δ-ικοί μας Απόφοιτοί μάς δείχνουν το Δρόμο της Επιτυχίας

Σε μια εποχή που τα επιστημονικά δεδομένα εξελίσσονται με ραγδαίους ρυθμούς και νέα επαγγέλματα συνεχώς αναδεικνύονται, είναι σημαντικό οι μαθητές μας να έχουν συνεχή & έγκυρη ενημέρωση για τον δυναμικό κόσμο της αγοράς εργασίας.
Στόχος μας να απελευθερώσουν το μέγιστο του D*υναμικού τους και να σχεδιάσουν με όραμα τους μελλοντικούς ρόλους της ζωής τους.
Έτσι και στο ευρύτερο πλαίσιο των δράσεων του Career Day, διοργάνωση η οποία εντάσσεται στις πολυδιάστατες υπηρεσίες του Συμβουλευτικού Τμήματος Επαγγελματικού Προσανατολισμού των Εκπαιδευτηρίων μας – Σ. Τ.Ε.Π.,  οι μαθητές του Λυκείου μάς είχαν τη δυνατότητα να πραγματοποίησουν επισκέψεις σε επαγγελματικούς χώρους, που είχαν επιλέξει στην αρχή της σχολικής χρονιάς.
Τα παιδιά ήρθαν σε άμεση και πρακτική επαφή με επαγγελματικούς τομείς  & ειδικότητες των ενδιαφερόντων τους, αλλά και τους εκπροσώπους αυτών, παρακολούθησαν ομιλίες, συμμετείχαν σε γόνιμες συζητήσεις και διαδραστικές πρωτοβουλίες αποκτώντας, με τρόπο βιωματικό, μία ολοκληρωμένη ενημέρωση από Αποφοίτους του Σχολείου μας.

Ευχαριστούμε θερμά τους:  BETA CAE Systems| British Council Greece| Όμιλος Ιατρικού Αθηνών| Piscines Ideales| HellasFin| NN Hellas| ΜΠΑΛΛΙΑΝ ΤΕΧΝΙΚΗ| BooMag by Myrto Kazi

Άγης (Αργύριος) Ιωαννίδης (Class of ’04)| Χριστίνα Σταυρίδη (Class of ’13)| Φιλίππα Μιχάλη (Class of ’94)| Τάσος Μπίθας (Class 0f ’99)| Αλέξανδρος Νικολόπουλος (Class of ’93)