Καινοτομία & Στάση Ζωής από: Δύο σημαντικές Εισηγήσεις από το Τμήμα Ξένων Γλωσσών του Σχολείου μας

Η Καθηγήτρια Αγγλικών στο Δημοτικό τω Εκπαιδευτηρίων μας, Ν. Τσασιοπούλου παρουσίασε την εργασία “The Nature Kids: Environmental Awareness in the EFL Classroom” στο 45ο συνέδριο Tesol Greece, στην Ελληνογαλλική Σχολή Saint Paul. Η συγκεκριμένη εργασία είναι εμπνευσμένη από το πρόγραμμα Erasmus + “TEASPILS” (Teaching Environmental Awareness with Ssmart IoT Planters in Learning Spaces) στο οποίο συμμετείχε, και έλαβε ιδιαίτερης αποδοχής από μαθητές και γονείς! Οι μαθητές έκαναν έρευνα σε διάρκεια 3 μηνών αξιοποιώντας τα εργαλεία της Microsoft 365, για το πώς η φύση είναι αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής μας και πόσο χρειάζεται να την προστατεύουμε.

Αντίστοιχα, ο Συντονιστής Τμήματος Αγγλικών Δημοτικού- Νηπιαγωγείου, Δ. Πριμάλης συμμετείχε με ομιλία στη 14η διαδικτυακή Διημερίδα ” Τεχνολογίες Αιχμής στην Εκπαιδευτική Πράξη”, η οποία διοργανώθηκε από τα Εκπαιδευτήρια Αυγουλέα – Λιναρδάτου. Η εισήγηση του “Applying ΑΙ in Foreign Language Teaching: Challenges and Opportunities -Εφαρμογή της Τεχνητής Νοημοσύνης στη Διδασκαλία Ξένων Γλωσσών: Προκλήσεις και Ευκαιρίες” εστίασε στους τρόπους με τους οποίους η τεχνητή νοημοσύνη (ΑΙ) μπορεί να υποστηρίξει ενεργά την προσωποποιημένη και διαφοροποιημένη μάθηση,να συμβάλλει ώστε οι μαθητές να αναπτύξουν γλωσσικές δεξιότητες, κριτική και δημιουργική σκέψη,να λειτουργήσει ως αρωγός στους εκπαιδευτικούς προσφέροντας μια διαφορετική προσέγγιση στην εκπαιδευτική διαδικασία και διευκολύνοντας την εκπαιδευτική διαδικασία και να ενσωματωθεί με τρόπο λειτουργικό και αποτελεσματικό στην καθημερινή εκπαιδευτική πρακτική.