O Διεθνής Εκπαιδευτικός Οργανισμός GO στο Σχολείο μας

Στο πλαίσιο του Προγράμματος Education without Borders και μέσω του Job Shadowing επισκέφτηκαν για 3 μέρες το σχολείο μας 20 εκπαιδευτικοί και ένας communication manager από τον εκπαιδευτικό οργανισμό GO! και το Βέλγιο. Τους καλεσμένους μας καλωσόρισαν και η Γενική Διευθύντρια Εκπαίδευσης, Ελένη Δούκα και ο Διευθύνων Σύμβουλος των Εκπαιδευτηρίων μας, Κωνσταντίνος Δούκας και μοιράστηκαν μαζί τους τις απόψεις τους για το σύγχρονο σχολείο.

Στόχοι της κοινοπραξίας Erasmus+:

• Η καινοτόμος διδακτική προσέγγιση των Εκπαιδευτηρίων Δούκα ως έμπνευση των συμμετεχόντων με σκοπό τον διαμοιρασμό αυτής της προσέγγισης με τους συναδέλφους τους
  • Η εφαρμογή των κεκτημένων γνώσεων στην πράξη στις τάξεις για την ανάπτυξη ισχυρών περιβαλλόντων μάθησης
  • Η αναγνώριση της προστιθέμενης αξίας των ευκαιριών ψηφιακής και φυσικής αγωγής και η κατάλληλη χρήση τους

Οι συμμετέχοντες παρακολούθησαν μια εισαγωγική παρουσίαση από τα Εκπαιδευτήρια Δούκα, ενώ ακολούθησαν παρουσιάσεις από τους GO!, SCOOP και SGR20 Zuid-Oost-Vlaanderen αλλά και μια ξενάγηση του σχολείου. Οι εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν εργαστήρια που πραγματοποιήθηκαν στα ολλανδικά από την GO! Scholengroep SCOOP με αντικείμενο το μέλλον της εκπαίδευσης.

Oι επισκέπτες χωρίστηκαν σε ομάδες όπου η καθεμία συμμετείχε σε δραστηριότητες και εργαστήρια του σχολείου μας (Ψηφιακών Δεξιοτήτων και Ρομποτικής, Τεχνολογίας-Ενέργειας, Ξένων Γλωσσών, Φυσικής Αγωγής αλλά και Artificial Intelligence and Digital Assistant). Επιπλέον παρουσιάστηκαν δύο από τα ερευνητικά μας έργα, το ONLIFE: Empower hybrid Competences for Onlife Adaptable Teaching in School Education in times of pandemic και το EUVHS – A Framework for the Design and Implementation of European Virtual Schools.

Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με παρουσίαση από το SGR20 και η τελική εκδήλωση του προγράμματος ήταν ένα εργαστήριο ρομποτικής, στο οποίο συμμετείχε ένας καλεσμένος-έκπληξη που δεν ήταν άλλος από το robot των Εκπαιδευτηρίων Δούκα με το οποίο έγιναν σχετικές δραστηριότητες.

Συνολικά, το πρόγραμμα Job Shadowing @Doukas School ήταν μια εξαιρετική ευκαιρία για τους συμμετέχοντες, ώστε να μάθουν για το εκπαιδευτικό μοντέλο του σχολείου αλλά και των σχολείων του Βελγίου και να αποκτήσουν πολύτιμες γνώσεις σχετικά με καινοτόμες προσεγγίσεις διδασκαλίας.