Ο maître του ιστορικού μυθιστορήματος, Ζιλμπέρ Σινουέ στο Σχολείο μας

“Παραμένω αισιόδοξος αλλά ανήσυχος” είπε ο Gilbert Sinoué στα παιδιά Γυμνασίου-Λυκείου του επιπέδου Β2 Γαλλικών, όταν τον ρώτησαν πώς νιώθει για τη σημερινή κατάσταση στη Γαλλία αλλά και σε όλον τον κόσμο.

Από την αβίαστη, αυθόρμητη και αληθινή συζήτηση που είχε ο πολυβραβευμένος συγγραφέας με τους μαθητές μας, Κωνσταντίνο Ασπρογέρακα, Σοφία-Ζωή Βάγια, Άννα-Ελένη Γιακουμή, Βασίλη Ζώτο, Χριστίνα Θεοδωρικάκου και Βασιλική Μαυρογεώργου το όφελος ήταν τεράστιο τόσο από την επικοινωνία στην ξένη γλώσσα όσο και από τα μηνύματα που τους πέρασε με απλό και κατανοητό τρόπο ο Γάλλος στοχαστής.

Ο Ζιλμπέρ Σινουέ γεννήθηκε το 1947 στην Αίγυπτο από πατέρα Αιγύπτιο και μητέρα Γαλλίδα, ενώ η γιαγιά του ήταν Ελληνίδα. Πολύ σύντομα έδειξε το σπάνιο συγγραφικό του ταλέντο. Τα έργα του έχουν αποσπάσει σημαντικά βραβεία, όπως το Jean d’Heurs (Βραβείο Ιστορικού Μυθιστορήματος), το Prix des Romancières, το Grand Prix de LittératurePolicière και το γαλλικό Βραβείο των Βιβλιοπωλών.