SELF –REGULATED LEARNING (SRL) ΑΥΤΟ-ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΗ ΜΑΘΗΣΗ:

Τι σημαίνει SelfRegulated Learning (SRL)ή Aυτό-ρυθμιζόμενη μάθηση; Γιατί θεωρείται καίρια η διερεύνηση μίας τέτοια προσέγγισης στα σύγχρονα μαθησιακά περιβάλλοντα;
Αυτό ακριβώς είναι και το αντικείμενο τουευρωπαϊκού Έργου SLIDEshow, το οποίο συντονίζει τοβέλγικο Πανεπιστήμιο VUB και συμμετέχει το Σχολείο μας, μαζί με τοφινλαδικό Πανεπιστήμιο Oulu, τοαυστριακό Πανεπιστήμιο PWH και τοφλαμανδικόΟργανισμό Σχολείων GO!.
Στο πλαίσιο του έργου αυτού, πραγματοποιούμε στα Εκπαιδευτήριά μας ένα σημαντικό τριήμεροΣεμινάριο,κατά το οποίο25 στελέχη από την εκπαίδευσητεσσάρων χωρών(Αυστρία, Βέλγιο, Ελλάδα, Φινλανδία), θα εντρυφήσουν στο θεωρητικό υπόβαθρο και σε παραδείγματα εφαρμογής του SRL στην πράξη, με αντίστοιχα μέσα, αλλά και την αξιοποίηση του SRL Networking Framework, το οποίοσχεδιάσαμε και υλοποιήσαμεστα Εκπαιδευτήρια Δούκα και συνιστά έναπρότυπο μοντέλοανταλλαγής ιδεών, υλικού και διασύνδεσης ασχολούμενων με το SRL.