EU TRIP 2024: D*ιεθνής *Αποστολή Γνώσης, Ενημέρωσης, Ζωής!

Tη φετινή μας χρονιά και για μία εβδομάδα, τα Εκπαιδευτήριά μας με το εξειδικευμένο Γραφείο για Σπουδές στο Εξωτερικό, University Placement Center έδωσαν τη δυνατότητα σε 33 μαθητές του Τμήματος International Baccalaureate να ταξιδέψουν στην Ευρώπη για να επισκεφθούν ορισμένα από τα κορυφαία Πανεπιστημιακά Ιδρύματα του κόσμου.

Σε μία μοναδική εκπαιδευτική εκδρομή που περιελάμβανε επίσκεψη σε 2 χώρες (Ολλανδία και Μ. Βρετανία), διαμονή σε 3 πόλεις (Ουτρέχτη, Bath, London), επίσκεψη 15 Πανεπιστήμια (Utrecht University, University of Eindhoven, Erasmus City of Rotterdam, University of Leiden, Bristol University, Bath, Warwick University, University of Royal Holloway, LSE, Imperial, UCL, Queen Mary, Gerrit Rietveld Academie, Willem de Kooning Academie, UAL-Camberwell College of Art), ξεναγήσεις στα campuses, παρακολούθηση εργαστηρίων, ενημερωτικών ομιλιών και παρουσιάσεων από τους εκπροσώπους των Πανεπιστημίων, αλλά και πολιστιστικές δράσεις και διασκεδαστικές δραστηριότητες!