Yale Model United Nations 50| Η Ομάδα Doukas MUN στο κορυφαίο Συνέδριο Προσομοίωσης  Ηνωμένων Εθνών του Πανεπιστημίου Yale

Σε ένα από τα κορυφαία Πανεπιστήμια του κόσμου, στο Yale University των ΗΠΑ, ταξίδεψε η Ομάδα των Εκπαιδευτηρίων μας, Doukas MUN.  Μία μοναDική εκπαιδευτική , αλλά και πολιτιστική εμπειρία για 11 μαθητές του Λυκείου και του Τμήματος International Baccalaureate του Σχολείου μας: 7 μέρες στην Αμερική· 2 μέρες ταξίδι· 4 ημέρες στο Συνέδριο Προσομοίωσης  Ηνωμένων Εθνών, Yale Model United Nations 50, μαζί με 2000 μαθητές από όλη την Αμερική και 45 άλλες χώρες!

Ένα ταξίδι που ξεκίνησε τον Ιούνιο του 2023, όταν το Πανεπιστήμιο του Yale προσκάλεσε τα Εκπαιδευτήριά μας να συμμετάσχουν στο συγκεκριμένο Συνέδριο· Μία εξαιρετικά τιμητική πρόσκληση,  καθώς για τη συμμετοχή σχολείων σε αντίστοιχα διεθνούς κύρους Συνέδρια απαιτείται συνέντευξη για να εξακριβωθεί το επίπεδο των μαθητών που θα συμμετάσχει. Καθώς, ωστόσο, η Ομάδα μας, είχε, ήδη, λάβει μέρος σε ανάλογες διοργανώσεις – Cambridge MUN, Harvard Model Congress, Oxford MUN – με μεγάλη επιτυχία, δεν χρειάστηκε αυτή η διαδικασία.

Σε αυτό το πλαίσιο και στο πιο απαιτητικό ΜUN Συνέδριο των ΗΠΑ, οι μαθητές  μας εκπροσώπησαν το Ηνωμένο Βασίλειο σε 9 επιτροπές της Γενικής Συνέλευσης, την Εσθονία στο ΝΑΤΟ και την Τσεχία στην Ευρωπαϊκή Ένωση και μάλιστα με τον καλύτερο τρόπο κατακτώντας 3 βραβεία: Ο Βαγγέλης Λέκκος εκπροσώπησε το Ηνωμένο Βασίλειο στην επιτροπή Commission of Crime Prevention and Criminal Justice και κατέκτησε το Outstanding Delegate. O Αντώνης Μισθός κατέκτησε το Honourable Mention στο United Nations High Commissioner for Refugees UNHCR (οι επιτροπές αποτελούνται από 80 μαθητές και δίνονται 4 βραβεία). Επίσης, ο Αντώνης κατέκτησε το 1ο Βραβείο στο Social Impact Essay, με τη 10. 000 λέξεων διατριβή του: “A 60-yearspan of the modern ‘‘Graveyard of Diplomats’’: The United Nations Security Council in the Question of Cyprus, η οποία και αξιολογήθηκε από Καθηγήτρια του Αγγλικού Τμήματος του Πανεπιστημίου.

Από τα πιο σημαντικά κομμάτια του Συνεδρίου:

• Η ομιλία του Ban Ki-Moon – 8th Secretary General of the United Nations
  •  H ομιλία του Peter Salovey – President of Yale University
  • Η ομιλία του Thomas Graham (Research Scholar at Yale University) με θέμα ‘The Past and Future of International Relations’
  • To Yale Campus Tour από φοιτητές του Yale
  • To Art Gallery Tour από φοιτητές του Art School του Υale
  • To Delegate Dance

Από τα πιο σημαντικά σημεία του ταξιδιού:

• Το χιονισμένο Central Park
  • H θέα από το Observatory του Ground Zero
  • Κυρίως, όμως, η εργατικότητα, η αφοσίωση, το πείσμα και τα χαμόγελα των παιδιών μας!

Πολλά και θερμά Συγχαρητήρια και στην Υπεύθυνη Καθηγήτρια – Coach της Ομάδς μας, Φ. Κόρμπη, που, επι σειρά ετών, αποτελεί καταλύτη και κινητήριο D*ύναμη της σπουδαίας πορείας και των αλλεπάλληλων επιτυχιών που σημειώνει το Σχολείο μας.

Θερμές ευχαριστίες και στον Υπεύθυνο του Τομέα Αγγλικών των Εκπαιδευτηρίων μας, Θ. Ιωσηφίδη, που τους συνόδευσε σε αυτό τους το ταξίδι, για την αμέριστη στήριξη και καθοδήγησή του.

Αναλυτικά, η Doukas-D*ream MUN Team:

1. ΕΛΙΖΑ- ΔΑΝΑΗ ΜΠΑΓΙΩΚΟΥ: ESTONIA- NATO
  2. ΖΑΧΑΡΟΥΛΑ ΚΟΚΚΟΣΗ: UK -CPD