Οδηγός για την αξιοποίηση της Τεχνητής Νοημοσύνης στην εκπαιδευτική διαδικασία

Το FACILITATEAI Multiplier Event πραγματοποιήθηκε στα Εκπαιδευτήρια Δούκα στις 30/01/24, με κύριο στόχο να εξοπλίσει τους εκπαιδευτικούς με αποτελεσματικά εργαλεία για τη διδασκαλία της Τεχνητής Νοημοσύνης στην τάξη.

Ξεκινώντας με μια συνοπτική επισκόπηση του έργου Facilitate-AI, των στόχων του και της τρέχουσας προόδου του, η εκδήλωση προχώρησε στην παρουσίαση του πρωτογενούς αποτελέσματος του έργου, του “AI Teaching guide for teachers facilitating the learning of students in grades 7-12” και των ευρημάτων από τα Focus Groups που πραγματοποιήθηκαν σε κάθε χώρα, τονίζοντας την ανάγκη για ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα σπουδών στην Εκπαίδευση AI.

Στη συνέχεια, η παρουσίαση κάλυψε περαιτέρω το εκπαιδευτικό πρόγραμμα εξερευνώντας τον Ιστότοπο και το Δυναμικό Διαδικτυακό Μαθησιακό Περιβάλλον που στεγάζει Ανοικτούς Εκπαιδευτικούς Πόρους (OER) σε διεπιστημονικά θέματα STEAME School AI. Αυτή η πλατφόρμα επιτρέπει στους χρήστες να έχουν πρόσβαση στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα και σε άλλο πολύτιμο υλικό για δραστηριότητες στην τάξη. Οι συμμετέχοντες συμμετείχαν ενεργά σε δραστηριότητες που σχετίζονται με την Τεχνητή Νοημοσύνη και προσέφεραν συστάσεις για την εφαρμογή τους στην τάξη.

Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με συζήτηση σχετικά με τις συστάσεις πολιτικής του έργου, παρέχοντας στους συμμετέχοντες την ευκαιρία να θέσουν ερωτήσεις και να συμμετάσχουν σε περαιτέρω διάλογο.

Αξίζει να μνημονεύσουμε ότι τρεις συνάδελφοι από το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου προσκλήθηκαν και παρακολούθησαν την εκδήλωση, εκφράζοντας την ιδιαίτερη ικανοποίησή τους για το έργο. Σύμφωνα με τα αποτελέσματα της έρευνας αξιολόγησης, το 90% των απαντήσεων εξέφρασε ικανοποίηση από τη συνολική εκδήλωση, τον εισηγητή και τα θέματα που συζητήθηκαν.

Περισσότερες πληροφορίες:

Facilitate-AI Website, ME Presentation: Guidelines for facilitating the learning of AI