SLIDEshow Project: ένας χρόνος μελέτης και παραδοτέων για την Αυτό-Ρυθμιζόμενη Μάθηση

Κατά τη διάρκεια του πρώτου χρόνου του SLIDEshow project πραγματοποιήθηκαν 3 Διακρατικές Συναντήσεις των Εταίρων του έργου, 5 Virtual Meetings και 1 Επιμορφωτικό Σεμινάριο. Επίσης ολοκληρώθηκαν 3 από τα παραδοτέα ενώ όλα τα υπόλοιπα βρίσκονται σε εξέλιξη.

Οι τρεις συναντήσεις των εταίρων έλαβαν χώρα…

1. στις Βρυξέλλες, Βέλγιο(Kick-off Meeting, 9-10 Νοεμβρίου 2017),
  2. στην Oulu, Φινλανδία (24-26 Απριλίου 2018), και
  3. στη Βιέννη, Αυστρία (15-16 Οκτωβρίου 2018).

Οι εταίροι από τους 5 οργανισμούς (VUB, Oulu, Doukas School, GO! και PHW) συζήτησαν την πρόοδο του έργου, τα παραδοτέα του, την οργάνωση Επιμορφωτικού Εργαστηρίου (Training Workshop), καθώς και θέματα που αφορούν στο ProjectManagement.

Το τριήμερο Επιμορφωτικό Εργαστήριο διοργανώθηκε στη Βιέννη από το Pädagogische Hochschule Wien(17-19 Οκτωβρίου 2018) για εκπαιδευτές και εκπαιδευτικούς, ώστε να συζητηθεί και το θεωρητικό υπόβαθρο του SRL(Self-Regulated Learning: Αυτό-ρυθμιζόμενη Μάθηση) και οι πρακτικές εφαρμογής του. Κατά τη διάρκεια του workshop 25 συμμετέχοντες από τέσσερις χώρες (Αυστρία, Βέλγιο, Φινλανδία και Ελλάδα) συνεργάστηκαν και αντάλλαξαν ιδέες μεταξύ άλλων για το αντικείμενο του έργου, για παραδείγματα SRL στην πράξη, για την αξιοποίηση του eTwinning κλπ. Οι παρουσιάσεις του Workshopείναι όλες διαθέσιμες στην πλατφόρμα μας στο Twinspace. Κάθε ενδιαφερόμενος έχει τη δυνατότητα να γίνει ενεργό μέλος του έργου συμμετέχοντας στις SLIDEshow κοινότητες, κάνοντας δημοσιεύσεις στο eTwinningLive ή στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης και αναζητώντας ή κοινοποιώντας Καλές Πρακτικές για το SRLή ακόμη και συμμετέχοντας στην Πλατφόρμα tMAil.

Τα παρακάτω παραδοτέα έχουν ολοκληρωθεί και είναι διαθέσιμα:

• Παραδοτέο 1 (υπεύθυνο το Oulu) αξιολογεί και δημιουργεί νέο υλικό στο tMail.
  • Παραδοτέο 2 (υπεύθυνο το VUB) αναπτύσσει το πρακτικό πλαίσιο, με σκοπό να λειτουργήσει ως υποστηρικτικό υλικό για τους εκπαιδευτικούς και τους δασκάλους που θα εφαρμόσουν SRLστους μαθητές τους.
  • Παραδοτέο 3 (υπεύθυνο το PHW) αποτελείται από το πρακτικό πλαίσιο που περιγράφει τι καθιστά έναν εκπαιδευτικό επιτυχημένο στην εξατομικευμένη διδασκαλία, ενσωματώνοντας το θεωρητικό υπόβαθρο του DigComp.

Το Παραδοτέο 5 (υπεύθυνο το GO!) και το Παραδοτέο 7 (υπεύθυνο το Σχολείο μας) είναι σε εξέλιξη:

• το O5 στοχεύει στο να συλλέξει, να αναλύσει και να μοιραστεί Καλές Πρακτικές για το SRL. Για το σκοπό αυτό υπάρχει στο WebsiteΑνοιχτή Πρόσκληση.
  • το O7 στοχεύει στο να αναπτύξει και να ελέγχει όλες τι πλατφόρμες του SLIDEshow, βασισμένο στη νέα μας προσέγγιση allSLIDEshowPlatforms.

Δημοσίευση1/11/2018 & 4/1/2019:SLIDEshow Blog